1. kolo nadstavby: Slavia deklasovala Baník, na poslední místo klesla Karviná

foto Utkání 1. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o titul: SK Slavia Praha - FC Baník Ostrava, 4. května 2024, Praha. Zleva Jan Bořil a Mojmír Chytil ze Slávie se radují z druhého góu v utkání.

Praha - Fotbalisté Slavie v úvodním kole nadstavbové části první ligy rozdrtili ve skupině o titul Ostravu 5:0 a na druhém místě neúplné tabulky ztrácejí bod na vedoucí Spartu, která má k dobru nedělní zápas proti Slovácku. Ve skupině o záchranu České Budějovice gólem v závěru nastavení udolaly 2:1 Bohemians 1905 a opustily poslední místo. Na něj se propadl Zlín po porážce 0:2 v Pardubicích, stejně bodů má i předposlední Karviná po prohře 2:3 v Jablonci.

Dvě branky Slavie dal Mojmír Chytil, po jedné Ivan Schranz a střídající Matěj Jurásek s Václavem Jurečkou, jenž se s 16 góly osamostatnil v čele tabulky střelců. Baník, který hrál od 52. minuty bez vyloučeného Abdullahiho Tanka, může v neděli přijít o čtvrté místo.

Slavia si připsala nejvyšší triumf v ligové sezoně. Nad Baníkem zvítězila nejvýrazněji od května 2003, kdy ho deklasovala 7:0. Vršovičtí v nejvyšší soutěži s Ostravou popatnácté za sebou neprohráli a ideálně se naladili na klíčové derby na Spartě, které je na programu za týden.

Oba góly Jihočechů proti Bohemians vstřelil rakouský obránce Vincent Trummer a připsal si premiérové branky v české nejvyšší soutěži. Nejprve v 26. minutě otevřel skóre a poté v poslední z pěti nastavených minut rozhodl. Za Pražany se před přestávkou trefil z penalty Jan Kovařík.

Českobudějovičtí v lize s Bohemians pošesté za sebou neprohráli, z toho popáté zvítězili. Dynamo protáhlo sérii bez porážky na pět kol a z posledního místa tabulky poskočilo na 14. pozici s náskokem dvou bodů na Karvinou a Zlín. "Klokani" vyhráli v jediném z minulých pěti ligových duelů a zůstali jedenáctí. Na první barážovou příčku mají k dobru osm bodů.

Pardubický tým rozhodl o důležitém triumfu nad Zlínem po změně stran, kdy se trefili Marek Icha a střídající Ladislav Krobot. Svěřenci trenéra Radoslava Kováče vyhráli po čtyřech kolech a na 13. příčce tabulky mají čtyřbodový náskok na první barážovou pozici. "Ševci" podruhé za sebou neuspěli, zvítězili v jediném z posledních 10 utkání nejvyšší soutěže a při bodové rovnosti s Karvinou klesli na poslední místo, které jako jediné znamená přímý sestup.

O výhře Jablonce nad Karvinou rozhodl v šesté minutě nastavení po obratu premiérovým gólem v nejvyšší soutěži střídající Matěj Náprstek. Slezané dvakrát vedli po vlastní brance Haidersona Hurtada a po přímém kopu Jiřího Fleišmana, ale v první půli srovnal Vachtang Čanturišvili a v 89. minutě střídající Jakub Martinec.

Jablonec díky prvnímu vítězství po šesti kolech odskočil barážovým příčkám na rozdíl šesti bodů. Karviné patří v tabulce předposlední 15. místo, od posledního Zlína ji dělí pouze lepší skóre a vyšší postavení po základní části. Na 13. pozici, která jako první znamená záchranu, ztrácí slezský nováček nejvyšší soutěže šest bodů.

V neděli jsou na programu čtyři zápasy. Ve skupině o titul přivítá Plzeň Mladou Boleslav a Slovácko bude hostit Spartu. Ve skupině o Evropu pak v úvodních semifinálových duelech nastoupí Hradec Králové proti Olomouci a Teplice proti Liberci.

Výsledky 1. kola nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Slavia Praha - Baník Ostrava 5:0 (1:0)

Branky: 48. a 58. Chytil, 28. Schranz, 55. Jurečka, 78. Jurásek. Rozhodčí: Szikszay - Kříž, Volf - Radina (video). ŽK: Schranz - Rusnák, Blažek. ČK: 52. Tanko (Ostrava). Diváci: 18.028.